ОЧИЩЕННЯ СТІЧНИХ ВОД ВІД ІОНІВ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.4.2020.233641Ключові слова:
сорбент, глина, активоване вугілля, промислові стоки, важкі метали, сорбційна здатністьАнотація
У статті розглянута проблема очищення стічних вод промислових підприємств, що містять іони важких металів. Оскільки при недостатньому очищенні стічних вод від іонів важких металів вони потрапляють у екологічні системи, накопичуються в них та спричиняють токсичний вплив на фіто та зооценоз навіть у незначних концентраціях, що в свою чергу призводить по порушення рівноваги екосистем та їх деградацію. Тому очищення промислових стоків з часом набуває все більшого значення. Розглянуто та проаналізовано застосування існуючих методів та сорбентів для очищення промислових стоків від іонів важких металів. Однак існуючі комбіновані методи очищення стоків та сорбенти по відношенню до важких металів мають незначну ефективність. В роботі пропонується застосування сорбентів на основі глини. Метою досліджень є обґрунтування доцільності застосування сорбентів на основі глин родовищ України для очищення стічних вод промислових підприємств від іонів важких металів. Глини вітчизняних родовищ не є дефіцитними, недорогі в порівнянні з існуючими сорбентами. Досліджувалися зразки сорбентів на основі глини, розроблявся та аналізувався їх склад. Розроблено методику отримання сорбентів на основі глини. В якості активуючої добавки використовувалися такі матеріали, як торф, деревний попіл та доломіт. Досліджено склад та структуру розроблених сорбентів, а також їх сорбційну ємність і здатність до важких металів. Доведено, що ці сорбенти є ефективним матеріалом для очищення промислових стоків від іонів важких металів і можуть бути рекомендовані для використання.
Посилання
Dolina L.F. Sovremennaia tehnika i tehnologii dlia ochistki stochnix vod ot solei tiajolih metalov: Monografia. – Dn-vsk.: Kontinent, 2008. 254 p.
Yahya HF, Ghada A, Mahmoudb MA, Abdel Khalekc. Radiation crosslinked poly (vinyl alcohol)/acrylic
acid copolymer for removal of heavy metal ions from aqueous solutions. Journal of Radiation Research and Applied Sciences. 2014. Vol. 7, No 2. P. 135-145.
Zapolskii А. К., Міshkova-Кlimenko N. А., Аstrelin І. М., Brik М. Т., Gvozdiak P. І., Кniazkova Т. V. Fiziko-himichni оsnovy tehnologii jchichennia stichnih vod. Pidruchnyk. – К.: Libra, 2000.-552 p.
Dolina L.F. Sorbcionnye metody ochistki proizvodstvennih stochnih vod: Uchebnoe posobie. – D.: DIIT. – 2000. – 84 p.
https://snabhim.kharkov.ua/p502540153-aktivirovannyj-ugol-marki.html
Samchenko U., Коrоtich О., Кеrnosenko L., Poltoracka Т., Lіtcis О., Pasmurceva N., Legenchuk О., Кriklia S . Vidalennia vajkih metaliv z vodnih rozchiniv za dopomogou gibridnogo godrogeliu na osnovi polivinilformaliu ta poliakrilovoi kysloty. Journal Hromatografichnogo tovaristva – t. ХVІІ. – К. 2017. P. 27-38.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).