ТЕХНІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОМПЛЕКСНОЇ ВІТРО-СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ ЖИВЛЕННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОГО БУДИНКУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.20535/1813-5420.1.2021.242128

Ключові слова:

вітро-сонячна система електропостачання, виробництво електроенергії, інсоляція

Анотація

Бажання досягти економії енергії органічного палива, зменшуючи негативний техногенний вплив на навколишнє середовище, особливо в умовах глобального потепління, спонукає до пошуку нових підходів у будівництві енергоефективних будинків та будівель. Аналіз накопичених метеорологічних даних про вітровий та сонячний потенціали Києва показує, що в місті можна створити повністю автономний будинок, який буде забезпечуватися електрикою за допомогою сонячної та вітрової енергії. Цілорічний моніторинг атмосферних параметрів, таких як поточні значення швидкості та напрямку вітру, відносної вологості та атмосферного тиску повітря, здійснювався за допомогою портативної метеорологічної станції TFA Nexus за допомогою відповідного програмного забезпечення Primus, що дозволяло збирати та аналізувати дані вимірювань. Дані про інсоляцію для розташування енергоефективного будинку були отримані експериментально у 2019 році за допомогою вимірювань з піранометром SR-U1. Розроблена система складається з вітрогенератора, сонячних модулів, контролерів заряду, інверторів та акумуляторів. Розрахунок виробництва електроенергії сонячною станцією проводився у програмі PVSyst за метеорологічними даними Meteonorm. Водночас слід зазначити, що енергетичний внесок фотомодулів має вирішальне значення для електропостачання енергоефективного будинку. Запропоновані інструментальні методи визначення параметрів інсоляції дають можливість оцінити її технічно доступний потенціал для певної території, а також використовувати отримані дані для проектування складних систем електропостачання з використанням енергії вітру та сонячної енергії. Результати дослідження доводять, що в умовах міста Києва існують потенційні можливості для створення житлових будинків з нульовим балансом енергії, в яких з метою електропостачання вітрогенератори та сонячні модулі можуть бути досить успішно використані.

Посилання

Basok B.I., Khibina M.A., Belyaeva T.G. Energoeffektivnyie doma tipa «nul energii». Printsipy sozdaniya i puti razvitiya. Promyishlennaya teplotehnika, T. 35. No6. 2013. P. 43 – 50.

Dolinskiy A.A., Basok B.I., Nedbailo O.M., Belyaeva T.G., Khibina M.A., Tkachenko M.V., Novitska M.P. Kontseptualni osnovy stvorennya eksperimentalnogo budinku tipu «nul energiyi». Budivelni konstruktsiyi. Vp. 77. 2013. P. 222 – 227.

B.I. Basok, T.H. Byelyayeva, I.K. Bozhko, O.M. Nedbailo, V.H. Novikov, M.A. Khibina Systema elektrozabezpechennya eksperymentalʹnoho budynku typu 0-enerhiyi (ploshcheyu 300 m2) na osnovi vykorystannya vidnovlyuvanykh i alʹternatyvnykh dzherel enerhiyi. Nauka ta innovatsiyi. 2015. T. 11, No 6. P. 29 - 39. DOI: doi.org/10.15407/scin11.06.029

Budivelʹna klimatolohiya: DSTU NBV.1.1-27:2010 – [Chynnyy vid 1 lystopada 2011 r.]. – K. : Derzhspozhyvstandart Ukrayiny, 2011. – 123 p. : tabl. – (Natsionalʹni standarty Ukrayiny).

Basok B.I., Zhovnir M.S., Zasetsʹkyy I.H. Elektropostachannya zhytlovykh budynkiv na osnovi vidnovlyuvanykh dzherel enerhiyi. Enerhetyka. Ekolohiya. Lyudyna. Naukovi pratsi NTUU «KPI», IEE. – Kyiv: NTUU «KPI», IEE, 2014. – P. 61 – 67.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-10-11

Номер

Розділ

ЕНЕРГЕТИЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ