СИТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ ПЕРСПЕКТИВ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТУ ТА ЙОГО ІНТЕГРАЦІЇ ДО ЕНЕРГОСИСТЕМИ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.1.2023.276185Ключові слова:
електромобіль; SWOT-аналіз, перспективи розвитку; стійка мобільність.Анотація
Проведено аналіз перспектив розвитку електротранспорту та його інтеграції в енергосистему в умовах України з використанням методів стратегічного планування. Виявлено, що транспортний сектор в Україні має значний вплив на навколишнє середовище, є одним з найбільш енерговитратних секторів економіки, та крім того, транспорт з двигунами внутрішнього згорання є істотним фактором збільшення залежності від імпортного палива через стійкий та значний за обсягами попит на нафтопродукти. Натомість, саме електричний транспорт та технології його взаємодії з енергосистемою є однією з ключових технологій, які пропонують великий потенціал для пом’якшення наслідків зміни клімату. Таким чином, на сучасному етапі існує нагальна потреба в розробці стабільної політики сприяння цим технологіям, для чого необхідно визначити та порівняти особливості політики інтеграції електромобілів та енергосистеми в умовах України. У цьому дослідженні використовується якісна методологія стратегічного планування із використанням оцінки сильних і слабких сторін, можливостей і загроз (SWOT-аналіз), щоб максимально врахувати різнобічні заходи та ініціативи, пов’язані з розвитком електротранспорту та його інфраструктури водночас із їх інтеграцією в енергосистему. Виконане дослідження виявляє проблеми, пов’язані з впливом заряджання електромобілів на енергосистему, наприклад, неспроможності забезпечити підвищення потреб в енергії або обмеження електричного навантаження інфраструктури заряджання електромобілів. Натомість, високий відсоток частки ВДЕ, підвищення соціальної обізнаності про зміну клімату та зниження цін на електромобілі можуть забезпечити необхідні можливості для розвитку електротранспорту в умовах України.
Посилання
Statistics: Registration of EV for 9 months of 2022. URL: https://fra.org.ua/uk/st/statistika/infoghrafika/reiestratsiyi-avtomobiliv-z-elektrichnim-privodom-za-9-misiatsiv-2022-roku (Last accessed: 15.10.2022).
Elektromobili chy infrastruktura: shcho pervynne? https://ua-energy.org/uk/posts/elektromobili-chy-zariadna-infrastruktura-shcho-pervynne (Last accessed: 15.10.2022).
Iak v Ukraini rozvyvaietsia infrastruktura zariadok dlia elektromobiliv https://auto.rbc.ua/ukr/show/zaryadnaya-infrastruktura-1637906584.html (Last accessed: 15.10.2022).
Pro vnesennia zmin do Rozdilu KhKh «Perekhidni polozhennia» Podatkovoho Kodeksu Ukrainy shchodo stymuliuvannia rozvytku haluzi ekolohichnoho transportu v Ukraini.URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1660-20#Text. (Last accessed: 15.10.2022).
Pro vnesennia zminy do punktu 4 rozdilu KhKhI «Prykintsevi ta perekhidni polozhennia» Mytnoho Kodeksu Ukrainy shchodo stymuliuvannia rozvytku haluzi ekolohichnoho transportu v Ukraini. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1661-20#Text. (Last accessed: 15.10.2022).
Maiemo stymuliuvaty vykorystannia elektromobiliv v Ukraini ta stvoryty nalezhnu infrastrukturuhttps://www.kmu.gov.ua/news/mayemo-stimulyuvati-vikoristannya-elektromobiliv-v-ukrayini-ta-stvoriti-nalezhnu-infrastrukturu-vladislav-kriklij (Last accessed: 15.10.2022).
Pro skhvalennia Kontseptsii vprovadzhennia «rozumnykh merezh» v Ukraini do 2035 roku.https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/908-2022-%D1%80#Text (Last accessed: 20.10.2022).
Stratehichnyi menedzhment: [navch.posibn.]/N.Iu,Podolchak.Lviv:Vydavnytstvo Lvivskoi politekhniky,2012.400p.
Overview of European trends in electric vehicle implementation and the influence on the power system. System Research in Energy; 1(70), 62–71.
http://srenergy.org.ua/index.php?option=com_docman&task=art_details&mid=20221&gid=643&lang=en
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).