РЕГУЛЬОВАНА Й ДИФЕРЕНЦІЙОВАНА ТАРИФІКАЦІЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.2.2015.60579Ключові слова:
регульоване ціноутворення, дискримінація цін, перехресно диференційована тарифікація, лінійні та нелінійні ціни, підсистеми тарифних ставок, контракти на електропостачанняАнотація
Метою статті є застосування механізму перехресно диференційованої тарифікації електроенергії до існуючої системи регульованих тарифних ставок, з використанням структурного ланцюга «ціни-тарифи-контракти». З цією метою методи регульованого ціноутворення поділено на три групи, які за своїм механізмом розрахунку регульованих цін (тарифних ставок) у різній мірі орієнтовані на процеси електропостачання та споживання електроенергії. Показано, що перехресно диференційована тарифікація реалізує системний підхід до формування тарифних ставок та є більш потужним механізмом, ніж дискримінаційне ціноутворення. Проаналізовано відповідність тарифних ставок можливимознакам диференціації та проілюстровано механізм перехресно диференційованої тарифікації. Як результат, в існуючій системі тарифних ставок, інтегрованих і диференційованих у часі,сформовано підсистеми одноставкових і багатоставкових тарифів, а такожпідсистеми однокомпонентних і багатокомпонентних тарифів. Встановлено зв'язки між сформованими підсистемами. Показано відповідність сформованих підсистем тарифних ставок використовуваним контрактам на електропостачання (форвард, опціон покупця, опціон продавця).Посилання
Стрелков М.Т. Лібералізація в системі ринку електричної енергії // Енергетика та електрифікація. – 2012. – No 10. – С.10-17.
Стрелков М.Т. Розвиток природної монополії в електроенергетиці: змінні, індекси, стійкість, стадії. // Енергетика та електрифікація. – 2014. – No 12. – С.32-38.
Berg S.V., Tschirhart J. Natural Monopoly Regulation: Principles and Practice. – Cambridge University Press, 1988. – 564 p.
Train K.E. Optimal Regulation: the Economic Theory of Natural Monopoly. – MIT, 1991. – 338 p.
Віскузі В.К., Вернон Д.М., Гарингтон Д.Е. Економічна теорія регулювання та антимонопольна політика. – К.: Основи, 2004. – 1047 с.
Schmalensee R. The Control of Natural Monopolies. – Lexington Books, 1979. – 179 p.
Waterson M. Regulation of the Firm and Natural Monopoly. – Basil Blackwell, 1988. – 164 p.
Shepherd W.G. The Economics of Industrial Organization. – Prentice Hall, 1990. – 566 p.
Hunt S., Shuttleworth G. Competition and Choice in Electricity. – Wiley, 1996. – 237 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).