ДВOХЕТАПНИЙ АЛГОРИТМ ВИБОРУ СТРУКТУРИ ТА ПАРАМЕТРІВ МІКРОСИСТЕМ З УРАХУВАННЯМ ФАКТОРУ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.1.2014.133804Ключові слова:
мікросистема, теорія ігор, багатокритеріальне прийняття рішень, підхід Беллмана-Заде, інтервальна арифметика ХансенаАнотація
У роботі обґрунтовується доцільність формування мікросистем, як одного з важливих етапів модернізації енергетичної галузі України. Однак для успішної реалізації зазначених проектів необхідно забезпечити ретельну аргументацію визначення як структури первинних джерел енергії, так і співвідношення номінальних потужностей всіх типів генеруючого обладнання, що входить до складу мікросистеми. Рішення відносно зазначених питань приймається на основі аналізу можливих альтернативних варіантів побудови мікросистеми з урахуванням декількох груп факторів економічного, технічного, соціального й іншого характерів. Для даної мети було розроблено двоетапний алгоритм, що дозволяє врахувати невизначеність вихідної інформації, а також багатокритеріальний характер задачі. На першому етапі порівняння попередньо сформованих варіантів побудови мікросистеми здійснюється на основі математичного апарату теорії ігор і пов'язується з побудовою платіжних матриць по кожній з прийнятих до розгляду цільових функцій. Для урахування багатокритеріального характеру задачі використовується підхід Беллмана-Заде, що дає можливість сформувати узагальнену багатовимірну платіжну матрицю. Подальший її аналіз може здійснюватися на підставі будь-якого з критеріїв теорії ігор. Передбачається, що на даному етапі буде визначено обмежена кількість альтернатив найбільш раціональних з позицій окремих критеріїв. На другому етапі вибір оптимального рішення здійснюється шляхом використання процедур інвестиційного менеджменту. При цьому, з одного боку, враховуються фактичні вартісні і технічні характеристики обладнання, яке планується використовувати, а, з іншого боку, приймається в облік невизначеність інформації про умови реалізації інвестиційного проекту, шляхом завдання ряду факторів (наприклад, ставка дисконтування, потоків платежів) у інтервальній формі, використовуючи при відповідних розрахунках узагальнену інтервальну арифметику Хансена.Посилання
Стогній, Б. С. Еволюція інтелектуальних електричних мереж та їхні перспективи в Україні [Текст] / Б. С. Стогній, О. В. Кириленко, А. В. Праховник, С. П. Денисюк // Технічна електродинаміка / Наук.-прикл. журнал. – К. : Інститут електродинаміки НАН України, 2012. – No 5. – С. 52–67.
Льюис Р.Д., Райфа Х. Игры и решения. – М.: Изд. Иностр. Лит., 1961. – 642 с.
Вентцель Е. С. Исследование операций: задачи, принципы, методология. М.: Наука, 1988, 206 с.
Соболь И. М., Статников И. Р. Выбор оптимальных параметров в задачах с многими критериями. – М.: Наука, 1981, 107 с.
Соболь И. М., Статников И. Р. ЛП-поиск в задачах оптимального конструирования. – В кн.: Проблемы случайного поиска. Рига: Зинатне, 1972, No 1, с. 117-135.
Соболь И. М., Левитан Ю.Л. Получение точек, равномерно расположенных в многомерном кубе. – М., 1976. – 37 с. (Препринт/Институт прикладной математики АН СССР, No 40).
Pedrycz W., Ekel P., Parreiras R. Fuzzy Multicriteria Decision-Making: Models, Methods, and Applications // New York, NY: John Wiley & Sons, 2011, 338 р.
P. Ekel,W. Pedrycz, R. Schinzinger, A general approach to solving a wide class of fuzzy optimization problems, Fuzzy Sets and Systems, N 97, 1998, pp. 49–66.
R.E. Bellman, L.A. Zadeh Decision-making in a fuzzy environment, Management Science, N. 17 (1970) р. 141–164.
Y.J. Zimmermann Fuzzy set theory and its application, Kluwer Academic Publisher, Boston, 1990.
G. Beliakov, J. Warren Appropriate choise of aggregation operators in fuzzy decision support systems, IEEE Transactions on Fuzzy Systems, N. 9, 2001, p. 773–784.
Кофман А. Введение в теорию нечетких множеств, пер. с фр., М.: Радио и связь, 1982, 432 с.
Ример М.И., Касатов А.Д., Матиенко Н.Н. Экономическая оценка инвестиций. СПб.: Питер, 2008, 480 с.
Шокин Ю.И. Интервальный анализ, Новосибирск, Наука, Сибирское отделение, 1981, 112 с.
Marcov S.M. Extended interval arithmetic. – C.R. Acad. Bulgara Sci., 1977, V. 30, pp. 1239-1242.
Kahan W. A more complete interval arithmetic.-Lecture notes for a summer course in numerical analysis, University of Michigan, 1968, 128 р.
Л.А. Конышева, Д.М. Назаров Основы теории нечетких множеств, Питер, 2011, 192 с. ISBN 978-5-459-00735-0.
Hansen E. A generalized interval arithmetic, in Interval Mathematics, Ed. By K. Nickel. Interval Mathematics, Lecture notes in Computer Science. V. 29. Berlin-Heidelberg: Springer-Verlag, 1975, pp.7-18.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).