НЕБЕЗПЕКИ ТА ПРЕВЕНТИВНІ ЗАХОДИ ПРИ ВИРОБНИЦТВІ ПОЛІМЕРНИХ МАТЕРІАЛІВ НА ОСНОВІ ПОЛІАМІДІВ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.1.2019.182652Ключові слова:
полімерні матеріали, поліаміди, небезпеки, превентивні заходиАнотація
У статті розглянуті небезпеки, що виникають при виготовленні та переробці полімерних матеріалів. Актуальність теми пов’язана з тим, що на сьогодні виробництво полімерних матеріалів займає одне з провідних місць у хімічній та нафтохімічній промисловості. З метою покращення експлуатаційних властивостей полімерних матеріалів до їхнього складу додають різні домішки чи наповнювачі). Такий підхід дозволяє значно поліпшити фізико-механічні та трибологічні характеристики ПМ, однак домішки, наповнювачі та самі полімери у момент їхньої переробки можуть не кращим чином впливати на організм людини. Характер несприятливої дії продуктів синтезу ПМ на організм людини у першу чергу визначається токсичністю мономерів, які використовуються при їх виготовленні. Пластифікатори можуть стати причиною отруєнь, домішки – токсичні, а їх дія на організм може бути навіть більш виражена, ніж полімеру. Як виробництво полімерних матеріалів, так і їх переробка у вироби, супроводжуючись виділенням у повітря робочої зони різноманітних за характером дії газоподібних речовин і пилу, можуть призводити до розвитку різних змін в організмі працюючих, залежно від їх концентрації та тривалості впливу. Уникнути травматизму, негативного впливу на здоров’я та професійної захворюваності можна дотримуючись технології виробництва полімерних матеріалів та техніки безпеки, що розглянуті у цій статті.Посилання
Фенолоальдегидные смолы. Фенопласты. URL: https://studopedia.info/6-36646.html.
Полимерные материалы. URL: http://stankiexpert.ru/spravochnik/materialovedenie/polimernye-materialy.html.
Полімерні матеріали і вироби. URL: https://studopedia.su/9_43617_polImernI-materIali-I-virobi.html.
Полімери. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D1%96%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8.
Профессиональные заболевания, вызванные полимерами. URL: https://knowledge.allbest.ru/medicine/2c0a65625a2ad68b5c53a89521306c27_1.html.
Родин М.А. Технология изготовления изделий из полиамида метедом литья под давлением. Студенческий научный форум – 2014: материалы VI Международной студенческой научной конференции. URL: https://scienceforum.ru/2014/article/2014004490.
P.K. Law, T.J. Britton. Промышленность пластмассю Энциклопедия по здравоохранению и гигиене труда: энциклопедия URL: http://base.safework.ru/iloenc?doc&nd=857200177&nh=0&ssect=2.
Полиамид 610 литьевой. Паспорт безопасности химической продукции: паспорт. URL: http://anid.ru/documents/pasport%20bezopasnosti_PA610LSV30.pdf.
Меры безопасности при использовании полимерных материалов. URL: http://ohrana-bgd.narod.ru/proizv_48.html.
Энциклопедия по безопасности и гигиене труда: пер. с англ.: [в 4 т.] / Международная организация труда, Женева ; Гл. ред. А. П. Бирюкова; Редкол.: А. А. Брежнев [и др.]. – 3 изд. – Москва: Профиздат, 1988.
Бацукова Н.Л. Гигиена труда на предприятиях по производству и переработке синтетических полимерных материалов. URL: https://www.bsmu.by/files/02ff52b4a92e09ed97aebe0f39cce06a/.
ГОСТ 12.0.001-82 Система стандартов по безопасности труда. Основные положення [Чинний від 01.07.1983]. Официальное издание, М.: ИПК Издательство стандартов, 2002 10 с.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).