АНАЛІЗ ФАКТИЧНИХ, ТИПОВИХ ТА НОРМАТИВНИХ КЛІМАТИЧНИХ ДАНИХ В КОНТЕКCТІ ЕНЕРГЕТИЧНОГО МОДЕЛЮВАННЯ БУДІВЕЛЬ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.2.2022.261367Ключові слова:
енергетичне моделювання, кліматичні дані, типовий метеорологічний рік, число годин стояння температур, енергопотреба.Анотація
В даній статті проводився аналіз фактичних та типових деталізованих кліматичний даних для м. Києва. Фактичні температури зовнішнього повітря протягом 2014-2021 рр. порівнювалися з нормативним показниками відповідно до нормативних документів та найбільш поширених типових погодинних кліматичних файлів, що використовуються для енергетичного моделювання. Дані порівнювалися в помісячному розрізі та з використанням числа годин стояння зовнішньої температури, так як останній підхід дозволяє більш точно оцінювати показники ефективності енергоспоживання теплових насосів. Оскільки на енергопотребу та енергоспоживання будівель на опалення в значній мірі впливають теплонадходження за рахунок сонячної радіації, було також проведено порівняння нормативної величини загальної радіації на горизонтальну поверхню зі значенням з найбільш поширених типових кліматичних даних. Враховуючи сукупність проаналізованих факторів, в подальшому рекомендується для динамічного енергетичного моделювання використовувати погодинні дані Meteonorm для м. Києва. Також, з використанням програмного продукту DesignBuilder/EnergyPlus оцінювалися можливі відхилення у значеннях енергопотреби будівлі на опалення при використанні різних кліматичних даних.
Посилання
DIRECTIVE 2010/31/EU OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 19 May 2010 on the energy performance of buildings. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011-10#Text
On the energy efficiency of buildings: Law of Ukraine № 2118-VIII, 22.06.2017. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2118-19
DBN B.2.6-31:2016. Thermal insulation of buildings. K.: Ministry of Construction of Ukraine,2017. 37 р.
National plan to increase the number of nearly zero-energy buildings. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/88-2020-%D1%80#Text
DSTU B EN ISO 13790: 2011. Energy efficiency of buildings. Calculation of energy consumption for heating and cooling. K: NDIBK, 2011. 229 p.
. DSTU B A.2.2-12: 2015. Energy efficiency of buildings. Method of calculating energy consumption for heating, cooling, ventilation, lighting and hot water supply. K. Ministry of Regional Development of Ukraine, 2016. 205 p.
DSTU-N B B.1.1-27: 2010. Protection against dangerous geological processes, harmful operational influences, from fire. Construction climatology. K. 2011. 135 p.
IWEC climatic data for Ukraine. URL: https://energyplus.net/weather-location/europe_wmo_region_6/UKR/UKR_Kiev.333450_IWEC
Meteonorm climatic data. URL: https://meteonorm.com/en/
TMY JRC climatic data. URL: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
TMY Onebuilding climatic data. URL: https://climate.onebuilding.org/
Deshko V., Bilous I., Hetmanchuk H. Bases of climatic for buildings energy performance determination. Power Engineering: Economics, Technique, Ecology. 2017. No 4, p.67-73.
Archive of actual climatic data. URL: http://rp5.ua/
SNiP 2 01 01 82 Building climatology and gsophysics / Gosstroy USSR. M.: Stroyizdat, 1983. 136 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).