ВИЗНАЧЕННЯ В’ЯЗКОСТІ БАГАТОФАЗНОГО СЕРЕДОВИЩА З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕОРІЇ ПОДІБНОСТІ ТА ТЕОРІЇ РЕГУЛЯРНОГО ТЕПЛОВОГО РЕЖИМУ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.3.2023.289674Ключові слова:
регулярний тепловий режим, біогаз, субстрат, біогазова установка термостабілізація,теплофізичні властивості, експериментально-розрахунковий метод, математична модель.Анотація
Властивості кожної рідини можуть бути охарактеризовані цілим комплексом різноманітних фізичних величин: значеннями щільності, в'язкості, електропровідності, теплоємності, поверхневого натягу і т.д. На сучасному етапі розвитку технологій вимір в'язкості рідини є актуальним завданням в різних областях життєдіяльності людини: автомобільній, нафтогазовій, авіаційній, харчовій, медичній та ряді інших галузях промисловості.
В'язкість (внутрішнє тертя) – це властивість текучих тіл (рідин і газів) чинити опір переміщенню однієї їх частини щодо іншої. В’язкість – величина непостійна та змінюється в залежності від температури рідинного середовища, наявності в її складі домішок та значення ресурсу. Вона може бути кінематичною, динамічною, умовною та питомою. Однак найчастіше користуються показниками кінематичної або динамічної в'язкості.
Експериментальні результати визначення в’язкості одержані на стенді, який являється складовою експериментально-розрахункового методу. Основними елементами експериментальної установки є дві робочі порожнини – зовнішня та внутрішня.
Для опису теплообміну до трифазних середовищ були розроблені критеріальні рівняння в першому і другому наближенні, які складаються з критеріїв подібності, а саме критерія Рейнольдса та критерія Прандтля.
Визначено в’язкість в першому наближенні з використанням критеріального рівняння для «модельних рідин», та в другому наближенні з використанням критеріального рівняння, одержаного сумісно для «модельних рідин» і субстрату. Різниця між в’язкістю, знайденої в двох наближеннях, складає до ±30…40%.
Посилання
Біогазове виробництво «по поличках» - Agrobiogas – Режим доступу: https://agrobiogas.com.ua/biogas_production_on_the_shelves/
Біогазові установки: економічна доцільність та перспективи на майбутнє – Режим доступу: https://agroelita.info/biohazovi-ustanovky-ekonomichna-dotsilnist-ta-perspektyvy-na-maybutnie/
Ткаченко С. Й., Пішеніна Н. В. Нові методи визначення інтенсивності теплообміну в системах переробки органічнихвідходів:монографія.Вінниця:ВНТУ, 2017. 148с.
Зорг Біогаз – Режим доступу: https://zorg-biogas.com/biogaz/vyhod-biogaza
More HN, Hajare AA. PracticalPhysicalPharmacy. CareerPublications. 2010:141-142.
Gaud RS, Gupta GD. PracticalPhysicalPharmacy. CBS Publisher andDistributors. 2009:56-57.
Mohanta GP. PhysicalPharmacyPracticalText, PharmaBookSyndicate. 2006: 63-64.
Experimentaldeterminationofviscosity (viscometer) [Online]. Available: https://www.tec-science.com/mechanics/gases-and-liquids/experimental-determination-of-viscosity/Accessedon: February 22, 2023.
Погорєлов А.І. Тепломасообмін (основитеорії і розрахунку):. Навчальний посібник для вузів, 2-ге видання. – Львів: «Новийсвіт - 2000»,. 2004. – 144с.
Тkachenko S., Vlasenko O., Resident, N., Stepanov D.,Stepanova N. Cooling and of the fluidinthe cylindrical volume. ActaInnovations. 2021. No. 42. P. 15-26. doi: 10.32933/ActaInnovations.42.2.
Ткаченко С., Власенко О., Резидент Н. Теплообмін циліндричного рідинного тіла обмеженої висоти з навколишнім середовищем. Вісник Національного технічного університету «ХПІ». Серія: Енергетичнi та теплотехнiчнi процеси й устаткування. 2021. № 2. С. 27–30. https://doi.org/10.20998/2078-774X.2021.02.05.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).