ЗАБРУДНЕННЯ ПІДЗЕМНИХ ВОДНИХ РЕСУРСІВ ПРОЦЕСАМИ ЗАЛІЗОРУДНОГО НАДРОКОРИСТУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.2.2024.303095Ключові слова:
підземні води, ресурси, водні ресурси, народна власність, забруднення, екологічний податок.Анотація
В Україні, як і в більшості країн світу, до складно вирішуваних проблем належить збереження природних якостей наземних і підземних водних ресурсів. Забруднення підземних вод здійснюється стихійно й в результаті організованих викидів на поверхні територій і у підземні порожнини. Забруднені площі територій навколо родовищ корисних копалин, промислових об’єктів, як і маси забруднюючих речовин, зростають. За масштабності потрібно виокремлювати забруднення підземних вод в результаті видобування руд та розміщення порід у відвали, як найбільш шкідливі і для сільськогосподарських угідь, наземних водних об’єктів.
Обчислення розміру відшкодування заподіяних збитків забрудненням підземних вод шкідливими речовинами потребує подальших офіційних коригувань з врахуванням фактору народної власності на природні ресурси взагалі. Тому необхідно, щоб офіційно у нормативно-правових актах місцевих органів влади були враховані наступні ситуації: підземні води та їх середовище належать до об’єктів народної власності, тому в методиках визначень й обчислення екологічних наслідків забруднень підземних вод та й їх підземного середовища необхідно передбачати, що збитки потрібно вивчати й оцінювати з погляду шкоди народній власності; забруднені підземні води та й їх підземне середовище знаходяться локально на територіях територіальних старостівських округів, які представляють народ України; відповідно до п.1, при обчисленні розміру компенсацій за забруднення взагалі необхідно визначати збитки для населення цих округів та розміри їм нарахувань і виплат; місцевим органам влади необхідно організовувати компенсаційні процеси, контролювати їх виконання і результативність.
Визначення екологічного податку не відповідає визначенню поняття податку як безумовному платежу до бюджету, оскільки по своїй суті він є покарання за скиди забруднених речовин у водні об’єкти й екологічні забруднення водних ресурсів.
Посилання
Водний кодекс України: Закон України від 6 червня 1995 року № 213/95-ВР (зі змін. і доповн.).
Кодекс України про надра: Закон України від 27 липня 1994 року № 132/94-ВР (зі змін. і доповн.).
Гірничий закон України від 6 жовтня 1999 року № 1127-XIV (зі змін. і доповн.).
Податковий кодекс України: Закон України від 2 грудня 2010 року (зі змін. і доповн.)
Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України від 25 червня 1991 року № 1264-XII (зі змін. і доповн.).
Про охорону земель: Закон України від 19 червня 2003 року № 962-IV (зі змін. і доповн.).
Основи економічної геології: Навч. посіб. для студ. геол. спец. вищ. навч. закл. освіти /М.М. Коржнев, В.А. Михайлов, В.С. Міщенко та ін. Київ: Логос, 2006. 223 с.
Горючі корисні копалини України: Підручник / В. А Михайлов, М. В. Курило, В. Г. Омельченко та ін. Київ: КНТ, 2009. 376 с.
До питання оцінки забруднення підземних вод електрометричними методами / С. М. Багрій, Е. Д. Кузьменко // Геодинаміка. 2013. № 2. С. 93 – 96. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2013_2_32.
Носачева Ю. В. Оцінка ефективності інгібіторів корозії металів в водних середовищах різної мінералізації / Ю. В. Носачева, І. М. Макаренко, Т. О. Шаблій. // Вісник НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського». Серія: Хімічна інженерія, екологія та ресурсозбереження. 2014. С. 55 – 60. Режим доступу:
https://ojs.ukrlogos.in.ua/index.php/interconf/article/view/11035.
Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Ґрунтові_води.
Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20 липня 2009 року № 389.
Антонік В.І., Антонік І.П. Проблеми і специфіка ландшафтної екології Криворіжжя. Режим доступу: http://elibrary.kdpu.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/3025/1/ПРОБЛЕМИ І СПЕЦИФІКА ЛАНДШАФТНОЇ ЕКОЛОГІЇ КРИВОРІЖЖЯ.pdf.
Режим доступу: https://opendatabot.ua/c/00191023.
Режим доступу: https://mepr.gov.ua/files/docs/ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ.pdf.4.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).