АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ВПРОВАДЖЕННЯ ЗАБОРОНИ ОДНОЧАСНОГО ВВЕДЕННЯ ПОЗИТИВНОЇ РЕАКТИВНОСТІ ДВОМА ТА БІЛЬШЕ СПОСОБАМИ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1813-5420.4.2024.315581Ключові слова:
попереджувальний захист, модернізація, позитивна реактивність, ядерна безпека.Анотація
Основною причиною виникнення заборони одночасного введення позитивної реактивності двома і більше способами є вимоги в правилах ядерної безпеки реакторних установок. Повинно бути виключено введення позитивної реактивності засобами впливу на реактивність, передбаченими технічним проектом реакторної установки, якщо робочі органи аварійного захисту не приведені в робоче положення. Технічними заходами повинна бути виключена можливість введення позитивної реактивності одночасно двома і більш передбаченими засобами впливу на реактивність, а також введення позитивної реактивності засобами на впливу реактивність при завантаженні і вивантаженні палива. Швидкість збільшення реактивності засобами впливу на реактивність має не перевищувати 0,07 βef/с. Для робочих органів системи управління та захисту з ефективністю понад 0,7 βef введення позитивної реактивності має бути кроковим, з вагою кроку не більше 0,3 βef (забезпечується технічними заходами). У технічному проекті РУ має бути зазначена величина кроку, пауза між кроками та швидкість збільшення реактивності.
Наслідком введення позитивної реактивності двома і більше способами можливе порушення умов нормальної експлуатації реакторних установок атомних станцій, через неконтрольоване збільшення нейтронного потоку в робочих і аварійних режимах реактора. Встановлений попереджувальний захист другого роду, що повинен вирішувати дану проблему має недоліки у своїй роботі, що приводять до явного порушення дійсної заборони на одночасне введення позитивної реактивності двома і більше способами. На основі проведених досліджень визначено та проаналізовано наявну похибку у роботі ПЗ-2. Для уникнення проблеми з одночасним введенням позитивної реактивності двома і більше способами запропоновано модернізація системи ПЗ-2 з подальшою її роботою від показників реактивності.
Посилання
On the approval of the Nuclear Safety Rules for reactor installations of nuclear plants with pressurized water reactors. State Nuclear Regulation of Ukraine; Order, Rules of 04/15/2008 No. 73 Ref: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0512-08#Text
Maintenance program of the software and hardware complex of the emergency and preventive protection system (SHC EP-PP) power unit No. 1 MP.1.0011.0224
Technological regulations for the safe operation of unit No. 1 of the SUNPP. RG.1.3810.007.
Software and hardware complex of the emergency and preventive protection system of power unit No. 1 Operating Manual OM.1.0011.0631
Album of neutron-physical characteristics of the 38th fuel loading of the reactor of power unit No. 1 of SUNPP. NP.1.0023.0065.
Supply-blow system of the first circuit of power unit No. 1. Operating Manual. OM.1.0001.0098
Software and technical complex of automatic regulation, unloading and limitation of reactor power and accelerated warning protection. Power unit No. 1. OM.1.0011.0635
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).